Звіт з VI Всеукраїнського форуму ветеранівДЕЛЕГАТИ VI ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ФОРУМУ ВЕТЕРАНІВ ВСІХ ПОКОЛІНЬ - УЧАСНИКІВ МИНУЛИХ ТА СЬОГОДНЯШНЬОЇ ВІЙН, ВВАЖАЮТЬ НЕОБХІДНИМ УТВОРИТИ МІНІСТЕРСТВО ВЕТЕРАНІВ ДЛЯ ЗАХИСТУ СВОЇХ ПРАВ ТА СВОБОД

27-28 жовтня 2016 року в актовому залі клінічного санаторію «Жовтень», під Києвом, де проходять курси реабілітації та лікування родини загиблих бійців антитерористичної операції, відбувся VI Всеукраїнський форум ветеранів за участю представників 116 громадських об’єднань. В роботі Форуму від центральних органів влади взяли також участь представники Міністерства оборони України, Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду, ДСУСВВУАТО та інші.

Головна тема Форуму – вирішення питань захисту прав та свобод ветеранів всіх поколінь. Це - житлові проблеми, грошове і пенсійне забезпечення, утворення Міністерства у справах ветеранів, створення Національного військового меморіального кладовища, якого в Україні до цього часу немає, тощо.

Делегати Форуму висловили обурення відсутністю уповноважених представників Міністерства юстиції, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства фінансів.

Сьогодні ветерани є найбільш організованою та активною частиною громадянського суспільства, яка має великий життєвий, військовий і трудовий досвід служіння Україні. Вони розбудовували, захищали, відбудовували, а сьогодні продовжують захищати Україну. Тому, вони впевнені - ветеранська спільнота України заслуговує до себе більш шанобливого ставлення і поваги суспільства.

Серед пропозицій, з якими звертаються до керівництва держави, центральних органів влади та інститутів громадянського суспільства делегати Форуму, наприклад, такі як внесення змін до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» щодо збільшення видатків для Збройних Сил України з 2,48% до 3% ВВП.

На думку ветеранів, також необхідно в найкоротші терміни розглянути та прийняти постанову Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб». Передбачити в проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» введення в дію вищевказаної постанови КМУ з метою упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань за посадовими окладами та військовими званнями та перерахування пенсій військовослужбовців.

Не оминули делегати на цьому високоповажному заході й питання забезпечення житлом. Так, на обліку для отримання житла на черзі в місцевих органах влади знаходиться понад 31,5 тисяч військовослужбовців звільнених у запас та у відставку. Але програма забезпечення їх житлом відсутня взагалі. З іншого боку у Міністерстві оборони України на квартирному обліку в чергах знаходяться понад 44,8 тисяч діючих та звільнених у запас та у відставку військовослужбовців. При існуючих темпах забезпечення житлом крайні в черзі отримують квартири через 50 років. Слід врахувати, що загальна кількість діючих, звільнених у запас та у відставку військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, які потребують житла, близько 107,5 тисяч осіб.

Тому, на думку учасників Форуму, у 2017 році владі необхідно прийняти політичне рішення щодо розробки Комплексної програми забезпечення житлом діючих та звільнених у запас та у відставку військовослужбовців та учасників антитерористичної операції.

Та й загалом, найбільш доцільним шляхом для вирішення усього масиву накопичених проблем є створення у 2017 році Міністерства України у справах ветеранів на зразок Міністерства США у справах ветеранів та аналогічних центральних органів виконавчої влади, що діють у країнах Європейського Союзу. Необхідно, щоб це Міністерство було головним розпорядником коштів за відповідним цільовими програмами. Вже в Законі України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» необхідно надати Державній службі України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції права головного розпорядника коштів. Лише таким чином, вважають ветерани, проблеми, що накопичувалися десятками років, можна зрушити з місця.

Врешті решт, у 2017 році також необхідно підготувати та прийняти Закон України «Про Національне військове меморіальне кладовище», який надасть можливість створити та остаточно прийняти всі рішення щодо створення Національного військового меморіального кладовища у м. Києві та його філіалів в областях, як це створено в США, країнах Європейського Союзу, і навіть у Російській Федерації.

І це лише - деякі з болючих проблем, з якими щодня стикаються ветерани як АТО, так і попередніх поколінь. Серед іншого – забезпечення ліками по прийнятним цінам, відновлення пільг жертвам нацистських переслідувань,колишнім малолітнім в’язням нацистських концтаборів, збільшення виплат грошової компенсації щодо санаторно-курортного лікування ветеранів, прийняття нової редакції Державної програми соціальної адаптації військовослужбовців, які звільнені зі Збройних Сил України та інших військових формувань, у тому числі для учасників антитерористичної операції.

Гарячі дискусії на Форумі розгорнулися й щодо оплати житлово-комунальних послуг, забезпечення виробами медичного призначення, зубопротезування, безплатного проїзду у міському, приміському та міжміському транспорті усіх форм власності, перевезення хворих ветеранів до закладів охорони здоров’я. Виступали й правозахисники з регіонів, і Представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та інші гості.

Не обійшла ветеранська спільнота увагою й прийдешніх поколінь. Ветерани нагадали про необхідність приділення належної уваги національно-патріотичному та військово-патріотичному вихованню молоді, створенню національних тематичних програм та належному відображенню подвигу захисників України у засобах масової інформації, експозиціях музеїв, фотовиставках, кінофільмах тощо.

На наступне зібрання ветерани війни, афганці й учасники АТО з’їдуться через рік. VII Всеукраїнський форум ветеранів відбудеться 19-20 жовтня 2017 року. На ньому планується розглянути питання стану організації виконання керівниками держави та керівниками центральних органів влади пропозиції VI Всеукраїнського форуму ветеранів.

Володимир МУЗИЧЕНКО,

Прес-служба Всеукраїнського Союзу02660, м. Київ, вул. Братиславська, 52, офіс 609

Номер телефону: 044-594-65-23

електронна пошта:
info@narodowladdya.in.ua

© 2015 nemetz customz