Репортаж зі Збору ветеранів та учасників АТО: вони захищали державність, та чи захистить держава їх?
Ще два роки тому важко було уявити, що цих людей об’єднають спільні проблеми. Кожен з них жив своїми буднями. Та війна на сході відкрила для українців таке поняття як «учасник антитерористичної операції». Таким чином, до ветеранського руху доєдналися вони – учасники АТО.

Два дні підряд, 28-29 жовтня, в застеленій осіннім листям Пущі-Водиці, що в Києві, проходив Всеукраїнський збір представників громадських об’єднань ветеранів та учасників антитерористичної операції. Захід проводився у форматі відкритого діалогу влади та ветеранів.

Причиною проведення Збору стало вкрай негативне становище захисників України різних поколінь.

День перший: ветерани та влада, чи знайдеться конструктив?

Перший день Збору відкрився з привітання та доповіді Голови Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО Артура Дерев’янка. Голова відзвітувався про досягнення Служби, віднісши до таких відкриття територіальних органів Служби майже у всіх регіонах країни окрім Луганської, Івано-франківської та Тернопільської області. До плюсів роботи Артуром Дерев’янком було зараховано й роботу з дітьми АТОвців: направлення їх на відпочинок та навчання у деякі європейські країни. Стосовно мінусів, Голова озвучив такі: скорочення програми фінансування діяльності громадських об’єднань ветеранів та відсутність грошей на втілення програм забезпечення житлом. Також у своєму виступі очільник Служби попросив у ветеранів конструктивної роботи, щоб побудувати ефективну систему, не радянську, а сучасну, Українську.Після виступу Голови зал активізувався. Всі 400-а людей, представники 77-ми громадських об’єднань зі всієї України, заметушилися в бажанні поставити запитання доповідачеві. Один з представників АТО поскаржився Голові, що насправді проблема є на місцях, що чиновники середньої ланки не чують ветеранів та ніяким чином не налагоджують вищезгадану співпрацю, гальмуючи багато процесів та рішень.«Головною метою Збору є розгляд проблемних питань захисту прав та свобод ветеранів, учасників антитерористичної операції, їх сімей, діяльності їх громадських об’єднань та подальша консолідація ветеранського руху України для зміцнення безпеки та обороноздатності країни», - зазначив Співголова Платформи Громадянської Солідарності – Мир та Народовладдя, Головуючий на Зборі Віктор Палій. Не дивлячись на таку високу ціль, пару років підряд влада відмовляла у допомозі в проведенні Збору, а такий захід є одним з небагатьох майданчиків для спілкування держави з об’єднаннями ветеранів та учасниками антитерористичної операції, наголосив Головуючий. Не бажання влади слухати ветерана, може привести до важких наслідків, що вилиються у соціальні протести, оскільки ветеранів стає більше, а захисту та допомоги від держави стає менше, зауважив Віктор Палій.Далі зі своїми доповідями виступали представники ветеранської громадськості. Найбільш разючими проблемами ветерани називали пенсійне, законодавче та медичне забезпечення. Також делегатів хвилювало питання щодо органу опіки ветеранами. Не дивлячись на завантажену роботу Держслужби України у справах ветеранів війни та учасників АТО, Григорій Кабанченко, Голова Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України, зазначив: «Враховуючи нинішню складну ситуацію, ми наполягаємо на створенні реального Міністерства у справах ветеранів та учасників бойових дій, яке має не лише об’єднати навколо себе всі проблемні питання, але має їх вирішувати. На баланс Міністерства мають бути передані як шпиталі для ветеранів та учасників бойових дій, так і реабілітаційні центри та інше необхідне для вирішення проблем країни, яка фактично вимушена вести війну…». Ця тема отримала широку підтримку залу.

Заключний виступ на засіданні провела Рената Перепелична, Заступник Начальника відділу медико-соціальної експертизи МОЗ. Посадовець повідомила, що МОЗ визначило основні центральні шпиталі для ветеранів війни. Крім того, Рената Перепилична виразила вдячність громадським об’єднанням ветеранів за надану допомогу на початку антитерористичної операції. Та не дивлячись на досить позитивну риторику зі сторони посадовця стосовно роботи Міністерства, інваліди Другої світової війни виразили шквал критики в сторону відомства, яка виражалася у відсутності в Міністерства засобів для якісного лікування ветеранів.

Далі, за програмою роботи Збору, делегати відправилися на каву-брейк. За чашкою гарячого напою ветерани мінялися враженнями від Збору. Старші ділилися досвідом з молодими учасники антитерористичної операції.Перший день Збору завершився концертом. Державний Академічний естрадно-симфонічний оркестр, під диригуванням Віктора Пащенка, дарував учасникам Збору незабутні враження від майстерного виконання світової та вітчизняної музичної спадщини. Кожний твір зустрічався бурхливими оплесками глядачів.День другий: «винуваті не ми – винуватий закон», - кажуть представники влади.

Другий день Збору пройшов під загальним знаменником – нормативно-правова база гальмує процеси стосовно забезпечення ветеранів та учасників АТО.

Зокрема Валентин Федічев, Директор Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України зазначив, що у 2015 році на закупівлю житла військовослужбовцям та ветеранам направлений 1 млрд. 141 тис. грн. Ця сума, зауважив пан Директор, виділялася на 2000 квартир, але по факту закуплено лише 365. На запитання залу стосовно бездіяльності Міністерства, Валентином Федічевим було зазначено, що проблемою стало нормативно-правове регулювання, оскільки є конкретна гранична цифра за квадратний метр, а це в середньому по Україні 7500 грн., проте, зважаючи на економічне становище, придбати житло за такі гроші важко. Крім того, Валентин Федічев розповів про повне забезпечення зимовим вбранням особового складу ЗСУ, на що отримав велику кількість запитань та зауважень. Зокрема учасниця Збору поскаржилася, що не дивлячись на офіційні заяви, по факту, озброєння та одяг до сих пір закуповується волонтерами, оскільки його катастрофічно бракує.У схожому стилі відповідала й представник Мінсоцполітики. На запитання стосовно спеціальних військових пенсій, а саме чому резервістів, які через відсутність військової кваліфікації після бойових дій не можуть отримати її, Олена Охіменко зазначила, що до сих мір на законодавчому рівні ця проблема не вирішена, мовляла, нема механізмів.

Один з небагатьох урядовців, що отримав теплий прийом, був Сергій Квіт – Міністр освіти і науки України. У своєму виступі пан Міністр розповів, що створена сучасна, без радянських елементів концепція національно-патріотичного виховання молоді, яка вже успішно працює. Крім того, Сергій Квіт поділився, що створена Рада з національно-патріотичного виховання та активно відновлюється матеріально-технічна база для наочного навчання молоді. На питання учасника Збору, чому держава не дотує школи на різні молодіжні національно-спортивні заходи, Міністр відповів, що все фінансування, яке раніше виділялося на такі заходи, йде на армію. Проте Сергій Квіт вбачає вирішення багатьох проблем шляхом співпраці, наприклад, залучення ветеранів до патріотичного виховання молоді.Слухаючи виступи доповідачів стає зрозуміло, що воїни на полі бою, віддано захищаючі свою країну, зараз знаходяться зовсім безпорадні перед новими соціальними викликами: низьке забезпечення у медицині, фінансова скрута, відсутність якісного нормативно-правового регулювання, житлові проблеми. Всеукраїнський збір представників громадських об’єднань ветеранів та учасників антитерористичної операції стає чи неостанньою надією, що ветеранів почують та буде результат. «Надіюся, що цей Збір не останній» - , у заключній співдоповіді наголосив Головуючий Збору Віктор Палій.Завершився Збір заключним словом Василя Шевченка, Першого заступника Міністра соціальної політики, який виразив надію, що влада та ветерани один одного почули.

02660, м. Київ, вул. Братиславська, 52, офіс 609

Номер телефону: 044-594-65-23

електронна пошта:
info@narodowladdya.in.ua

© 2015 nemetz customz